אינסטגרם כזירה לממכר סמים

 

המאמר נכתב ע”י ד”ר טל פבל

ומוגש ע”י עמותת “אשנב”

 
תופעה חדשה דווחה בכל הקשור לרשת החברתית לתמונות, Instagram.
במידע שהגיע אודות משמתמשים באפליקציית Instagram נעשה שימוש כזירה לממכר סמים ומהווה תחליף לאתר Silk Road אשר התקיים לשם כך ב’רשת האפלה’, זאת ללא כל מעורבות של החוק לפי שעה.
אלפי חשבונות באפליקציה זו ואולי אף יותר, מוכרים כיום מריחואנה, מרשמי תרופות וסמים שונים לכדי יצירת שוק רחב של מכירת סמים רק שסביבה זו נגישה בהרבה מה-Silk Road שהיה ב’רשת האפלה’ ונסגר. מתברר כי השיטה היא שהמוכרים מסווים את מרכולתם בין אלפי פוסטים של תמונות וקטעי וידאו.
אינסטגרם משמש זירה חופשית מבעיות משפטיות ובו כ-200 מיליון משתמשים פעילים, כאשר הפוסטים אף אינם מטושטשים או מסווגים לפי גיל, דבר ההופך את החשיפה לנרחבת, גם עבור אלו שנחשפים לכך במקרה וללא כל כוונה או צורך. אולם מסתבר כי בפייסבוק, הבעלים של אינסטגרם, אינם מודעים ציבורית לבעיה.
באמצעות שימוש בתגיות מסויימות ברשת חברתית זו, חיפוש בהן יציג למעלה מ-100 אלף תמונות של מריחואנה. כך לדוגמא רבות מהתמונות מציגות שימוש בסמים, אולם באלו מצויים גם פוסטים ובהם מוצרים למכירה באמצעות ביטקויין ומטבעות אחרים בלתי ניתנים למעקב. כאשר הסחורה אמורה להגיע לצרכן בתוך ימים מספר, בחלק מהמקרים טענו המשתמשים כי קיבלו את מבוקשם בן לילה.
פעילות זו אינה מקרית או מבודדת, חיפוש טיפוסי יציג מאות תוצאות המעידות על עומק הבעיה שחדרה לאינסטגרם. לעיתים התגיות הן כאלה אשר אינן קשורות במישרין לתחום הסמים, והן תמימות לחלוטין על פניו, דוגמת #instagood או #ifollowback ואף אפילו #rihanna. לפעמים הפניה היא רחבה ביותר על מנת לתפוס את מירב תשומת הלב האפשרית ולפעמים הפניה דמוגרפית.
פניה שנעשתה לפייסבוק בעניין זה הניבה את התשובה הלאקונית: “אנו מעודדים את מי שנתקל בתכנים שהם מאמינים כי הם מפירים את הכללים שלנו לדווח על כך באמצעות כלי דיווח מובנים בצמוד לכל תמונה או וידאו באינסטגרם. צוות יעודי בוחן דיווחים אלו ומסיר את התכנים אשר מפירים את ההנחיות שלנו”.
כעת ניתן לראות כיצד אינסטגרם ופייסבוק יתמודדו עם סוגיה זו של ממכר סמים ברשת אינסטגרם כמו גם את תגובת רשויות האכיפה לבעיה זו.

 

ניתן להפיץ המאמר (תוך ציון שם הכותב) בכל אמצעי ובלבד שתירשם ההערה:   מופץ ברשות ובאדיבות עמותת אשנב :  http://eshnav.org.il כל הזכויות שמורות לטל פבל