אתרי הכרויות לצעירים כמגרש משחקים לפדופילים

המאמר נכתב ע”י ד”ר טל פבל

ומוגש ע”י עמותת “אשנב”

בכתבה מה-13 אוגוסט נטען כי רבע מהילדים העושים שימוש באפליקציות להכרות, חלקם אפילו בגילאי 13, קיבלו פניות מקוונות ממבוגרים. עוד נמסר כי באחד מהאתרים,mylol.com , אף פורסמו הודעות המעודדות ילדות לפרסם צילומי ערום, זאת לצד נושאים מטרידים המצויים בפורומים השונים באתר ללא ניהול והסרה.

למרות שהאתר עדכן את מגבלת הגיל מעד 25 לעד 20, לא בוטל גיל המשתמשים של 21 ומעלה. בשל כך נטען כי ניתן למצוא משתמשים רשומים בני 60 באתר הנחשב לפופולרי בקרב צעירי בריטניה ולו 300 אלף משתמשים ברחבי העולם. עד כי הארגון הבריטי NSPCC הפועל נגד התעללות בילדים הגדיר את האתר “מגרש משחקים לפדופילים”. הכתבה מתארת מקרה אחד בו נעצר צעיר אשר פיתה ילדות באמצעות האתר.

בסקר שנערך על ידי הארגון הבריטי ChildLine, ובו נשאלו 400 צעירים בני 16 ומטה אשר השתמשו באתרי הכרויות ובאפליקציות שכאלה, כ-29% הודו כי היו בקשר עם אדם אשר גילו מעל 18. מאלו 72% ציינו כי האדם אשר פנה אליהם בצורה מקוונת ידע את גילם האמיתי. אחד מחמישה אשר פגש אדם לאחר יצירת קשר באמצעות אפליקציות אלה, אמר כי “הרגיש לא בטוח” לאחר שנפגשו פנים מול פנים.

נתונים אלו פורסמו חודשים לאחר שמייסד Tinder הודה כי 7% מ-7 מיליון המשתמשים היומיים באפליקציית הכרות, היו ילדים בגילאי 13-17. זאת למרות שמדיניות הפרטיות קובעת כי המשתמשים צריכים להיות בני 18 ומעלה.

גורמים בריטיים שונים הביעו את דאגתם מאפליקציות אלו וקראו לבעליהן לנקוט בצעדים מידיים להגן על המשתמשים הצעירים, לצד קריאה למפרסמים להסיר פרסומותיהם מאתרים אלו עד אשר ינקטו צעדי זהירות מתאימים.

 

ניתן להפיץ המאמר (תוך ציון שם הכותב) בכל אמצעי ובלבד שתירשם ההערה:   מופץ ברשות ובאדיבות עמותת אשנב, שזכויות היוצרים שייכות לה:  http://eshnav.org.il