גם מורים הם קרבנות של בריונות מקוונת

גם מורים הם קרבנות של בריונות מקוונת

המאמר נכתב ע”י ד”ר טל פבל

ומוגש ע”י עמותת “אשנב”

 

לאחרונה פורסמה הנחיה של משרד החינוך בבריטניה, לפיה מורים לא יהיו חברים ברשתות החברתיות יחד עם תלמידיהם, וכי עליהם להימנע מיצירת קשר מקוון עימם. המשרד הנחה את המורים להימנע מלהיענות להזמנות חברות בפייסבוק מתלמידים בהווה ובעבר. זאת בעקבות מחקר שחשף כי אחד מכל חמישה מורים דיווח על הערות פוגעניות כלפיו מההורים או התלמידים.

המלצה זו, שהופצה עם השקת שבוע נגד הבריונות, מדגישה את העובדה כי לא רק התלמידים הם קרבנות לבריונות מקוונת, אלא גם המורים. שרת החינוך Nicky Morgan אמרה: “כולנו מכירים את הסכנות הנצבות בפני הילדים מבריונות מקוונת, אולם לעיתים אנו שוכחים שהמורים אינם מחוסנים מהתעללות זו המשפיעה עליהם מקצועית ואישית. חיוני כי כל המורים ירגישו כי ביכולתם למלא את תפקידם בצורה תקינה, ובכלל זה היכולת לנקוט בעמדה תקיפה למול התנהגות מסוכנת, לשם כך עליהם לדעת שבית הספר שלהם יפעל נגד הצקות והתעללויות מקוונות”.

עוד קוראת ההנחיה למורים לחפש את הופעת שמם באינטרנט ולחפש אחר הערות שליליות שנכתבו עליהם, לצד זהירות מתיוג בתמונות או סרטונים לא ראויים ברשתות החברתיות. במקרה אחד, מורה לא התקבלה למשרה לאחר שהמנהל שראיין אותה גילה תמונה מקוונת שלה בה היא נראית שותה.

הנחיות אלו מצטרפות לפרסום מחקר חדש המגלה כי הבריונות דווקא נמצאת במגמת דעיכה בבתי הספר. מחקר של משרד החינוך הבריטי בדק מצא כי בעת השוואת הדיווחים על בריונות של תלמידים בגילאי 13-14 לעומת שנת 2004, המספר כיום (שלא נמסר בכתבה) פחת ב-30 אלף. כמו כן, מספר התלמידים שדיווחו כי היו נתונים לבריונות כל יום, פחת בעשרת אלפים; משיעור של 10% מכלל התלמידים ל-8%.

 

ניתן להפיץ המאמר (תוך ציון שם הכותב) בכל אמצעי ובלבד שתירשם ההערה: מופץ ברשות ובאדיבות עמותת אשנב : http://eshnav.org.il . כל הזכויות שמורות לטל פבל.