האינטרנט – ג’ונגל ללא חוקים מסוכן מאוד לילדים

המאמר נכתב ע”י ד”ר טל פבל

ומוגש ע”י עמותת “אשנב”

 

יועץ לשעבר למשרד החינוך הבריטי הזהיר לאחרונה כי החוקים הקיימים אינם מתאימים כדי להתמודד עם סכנות האינטרנט עבור ילדים. העדר זה של חקיקה מתאימה מציב ילדים פגיעים בסיכון לפגיעה עצמית ואף לאובדנות.

בעקבות סדרה של מעשי התאבדות בקרב צעירים בבריטניה יצא “The Independent” בקריאה לחקיקה נוקשה יותר על מנת להפוך את האינטרנט לסביבה בטוחה יותר לבני נוער. בכלל זה קריאה לממשלה להגדיר חוקית בריונות על מנת שניתן יהיה ביתר קלות להעמיד לדין אנשים החשודים וכן לשנות את מערכות פילטור האינטרנט במדינה בצורה מחמירה יותר. זאת לצד סדרה של כתבות במשך השבוע בדבר תפקידו של האינטרנט בחיי ילדים צעירים.

בכתבה נטען כי בריונות מקוונת משפיעה על אחד מכל שלושה ילדים צעירים, כאשר 1 מכל 13 נתון להטרדות כה עקביות עד כי אלו מובילות לחרדה, פגיעה עצמית ואף אובדנות. ממחקר שבוצע בשנת 2008 בדבר מעשים אובדניים של ילדים בגילאי 10-14 בבריטניה, עלה כי 44% ממקרי ההתאבדות היו קשורים בבריונות. אותו יועץ, אשר חברתו BeatBullying ביצעה את המחקר, סיפר כי אם המחקר היה נערך כיום, השיעורים היו גבוהים אף יותר הואיל וכיום ישנם מעשי בריונות הקשורים באינטרנט.

לדבריו המרחב המקוון לא מעניק כל הפוגה לילד מהבריונות; הדבר יכול להיות בדרך הביתה באמצעות מיסרונים ובבית למחשבו של הילד. בריונות מקוונת 24/7, דבר הגורם ליותר ויותר מקרים אובדניים. הוא הוסיף כי חוק התקשורת הקיים וכן החוק להגנה מפני הטרדה, מיושמים לעיתים נדירות במקרים של בריונות מקוונת. יתכן ובשל העובדה כי בריונות אינה מוגדרת בחוקים הקיימים הללו.

הוא הדגיש את הצורך בחוק אשר יגדיר לראשונה בריונות מקוונת ובו ניתן יהיה לעשות שימוש בעת הצורך ויגרום לבני הנוער להבין כי מעשים שכאלה עלולים להוביל לסנקציות משפטיות.

 

ניתן להפיץ המאמר (תוך ציון שם הכותב) בכל אמצעי ובלבד שתירשם ההערה:

  מופץ ברשות ובאדיבות עמותת אשנב, שזכויות היוצרים שייכות לה:  http://eshnav.org.il