ילדים והתנהגות קיברנטית

מאת ד”ר טל פבל

כיום הילדים ובני הנוער לא מגלים את האינטרנט, אלא מצויים בו שעות רבות ומגיל צעיר יותר ויותר. עם זאת יכולתם של ההורים לספק מענה דלה והם בוטחים בתוכנות שיעשו את מלאכת סינון הרוע, האלימות וההונאות מבני ביתם הצעירים.

תוכנות הסינון הביתיות מאפשרות כיום סינון תכנים תוך בחירת הקטגוריה הרצויה של האתרים לסינון. אולם ההורים אינם בהכרח מודעים לתכנים אותם צורכים ילדיהם. בעניין זה נערך מחקר של חברת קספרסקי אשר בדק את שכיחות הביקור בעשר הקטגוריות הבאות; פורנוגרפיה, תוכנות לא חוקיות, סמים, אלימות, שפה בוטה, כלי נשק, הימורים, שרתים אנונימיים, מערכות תשלום ומשחקים מקוונים. אלו נבחנו על סמך מחשבים המתקינים את רכיב Parental Control של החברה במספר ממדינות מערב אירופה וכן בארה”ב מקסיקו, אוסטרליה, יפן, סין ורוסיה.

בעת פילוח הביקורים במערב אירופה מתגלה כי חצי מהם (49.7%) היו לאתרים פורנוגרפיים, ואתרי משחקים מקוונים הם במקום השני (17.2%). מבין מדינות אלה בריטניה היתה הקרובה ביותר לממוצע הכולל ובה (ביחד עם ספרד) השיעור הגבוה ביותר של ביקורים באתרים המוגדרים כאלימים (4.8%). גרמניה מובילה בפופולריות של אתרי משחקים מקוונים, אף על פני אתרים פורנוגרפיים בכל האמור במספר הביקורים באתרים אלו. בצרפת מספר הביקורים באתרים פורנוגרפיים הוא הגבוה ביותר (68.9%), הרבה מל לממוצע היבשתי. בספרד השיעור הגבוה ביבשת של גישה לאתרי תוכנות לא חוקיות (24% מכלל האתרים הנצפים). איטליה מובילה בשיעורי צפיה באתרי הימורים (15.7%), כלי נשק (13.7%) ואתרי מערכות תשלום (5.1%).

בחינת שיעורי הביקורים באתרים אלו בארה”ב מראה כי אין שינוי רב לעומת הקיים במערב אירופה מלבד שיעור ביקור גדול יותר באתרים מקטגוריית האלימות (7%) מאשר במערב אירופה. במקסיקו השיעור אף גבוה יותר (8.6%) ואלו האתרים הנצפים ביותר לאחר אתרי פורנוגרפיה (56.3%) במדינה. כמו כן במקסיקו השיעור הגבוה ביותר של גישה לאתרי סמים (2.1%) ושרתים אנונימיים (1.8%).

 

הקטגוריות הנחשבות להכי פחות רצויות לצפיית ילדים הן פורנוגרפיה, אלימות וסמים.

יפן (74.9%) וצרפת (68.9%) מובילות את המדינות הנסקרות בשיעורי גישה לאתרים בעלי תכנים למבוגרים, לעומת סין הסוגרת את רשימת מדינות אלו עם שיעור של 17.2% בלבד.

בקטגוריית האתרים המסווגים כאלימים אשר בהם ניתן למצוא תאורי עינויים, תמונות של גופות, עצות לביצוע התאבדות ותמונות של הוצאות להורג, מובילה מקסיקו (8.6%) ולאחריה ארה”ב (7.0%). גם בקטגוריה זו מצויה סין בתחתית הרשימה (0.7%).

כאמור, מקסיקו מובילה גם בקטגוריית אתרי הסמים (1.8%) – אתרים בהם ניתן למצוא הנחיות להכנת סמים ולצריכתם, וספרות בנושא – ולאחריה ארה”ב (1.4%) ואת הרשימה חותמות סין ורוסיה (0.3% כל אחת).

עם זאת מציין המחקר כי למרות השיעור הנמוך של גישה לאתרים בקטגוריה זו כמו ביתר השלוש, הואיל והגישה אליהם אינה מקרית, גם שיעור נמוך של ביקורים באלו צריך להוות אזהרה להורים. עוד ממליץ המחקר להורים לחסום הגישה לאתרים המפיצים תוכנות לא חוקיות. למרות שהגישה אליהם נמוכה מאוד במערב אירופה, הרי שאתרים אלו במקרים רבים מפיצים נוזקות. עוד נמצאה במחקר הלימה גבוהה בין הגישה לאתרי סמים ולאתרי אלימות. זאת לצד הלימה כמעט מוחלטת בשיעורי הגישה לאתרי נשקים ולאתרי הימורים בקרב כל המדינות הנסקרות מלבד ברוסיה.

המחקר מציין כי רכיבי Parental Control מגינים על הילדים מפני פדופיליה מקוונת על ידי כך שרכיב בתוכנה יזהה מילים מסויימות בפניה שיקבל הילד בצ’ט וישלח על כך התראה להורים, כמו גם על חברים חדשים ברשתות החברתיות של ילדיהם. עם זאת מתברר מהמחקר כי רכיבי ניטור אלו פחות יעילים במקרה של אלימות מקוונת כלפי ילדים (Cyber Bullying), תוך ציון כי לכן הקשר בין ההורה והילד הוא מפתח להתמודדות טובה עם אלימות מקוונת שכזו.

למרות יכולותיהן הרבות של תוכנות אלו, אל להורים להסתמך עליהן בלבדית, עליהם לזכור שהם אחראים לבטחונם של ילדיהם ולשם כך גם לחנך את הילדים בדבר הסכנות המקוונות. כך שבטחון הילדים הוא תוצר של שליטה טכנולוגית לצד שליטה הורית.