מצלמות אינטרנט לריגול פרטי ועסקי

 

המאמר נכתב ע”י ד”ר טל פבל

ומוגש ע”י עמותת “אשנב”

מצלמות אינטרנט ואבטחה משמשות ככלי לריגול במרחב הביתי והעסקי. לאחרונה, הודלפו תמונות אישיות של מפורסמים שונים, הופנתה תשומת הלב לדרכים השונות להגנת הפרטיות.
מקרים שכאלו סביר כי לא יתרחשו למשתמש הרגיל, אולם ניתן לפרוץ למכשירים ביתיים שונים. במידה ומצלמות אלו נפרצו, ניתן להקליט ולתעד את הפעילות ולשדרה מיידית לרחבי העולם. מידי יום אנשים נתונים לחדירה שכזו למרחב הפרטי שלהם ללא ידיעתם או הסכמתם. בנוסף, פעילות לא חוקית זו אינה מוגבלת רק למרחב הפרטי הביתי, מצלמות אבטחה והתקנים שכאלה קיימים גם בארגונים ועסקים.
מטרת הפושעים היא לגנוב נתונים פיננסיים ומידע רגיש, לסחוט אנשים באמצעות פרסום תמונות אישיות, איתור דברי ערך בבית או חיפוש אחר סוג מסויים של סיפוק. בכתבה מתואר אתר הזמין לכל ובו הכתבים במשך שעתיים צפו באנשים המבצעים פעולות שגרתיות בבתיהם או במקומות עבודתם. תינוקות בעריסות, ילדים ישנים, תלמידי בית ספר עובדים על המחשב בביתם, חדר החלפת הבגדים בכנסיה, ארוחה של שני גברים ועוד.
החמור מכל היה שאף לא אחד מהם היה מודע לכך שאנשים רבים מסביב לעולם צופים בו ובמעשיו. הנחמה היחידה היא שמפעיל האתר טשטש את המידע על מיקום המצלמות, אולם את חלק מהמקומות היה ניתן לזהות בנקל על ידי תושבים מקומיים.
עם השינויים התכופים בטכנולוגיה, מכשירים חדשים מגיעים מצוידים בתכונות שמלהיבות את הרוכשים. למרות שמצלמת האינטרנט ברזולוציה הגבוהה במחשב הנייד מספקת תצוגה מרהיבה, בקלות היא יכולה לשמש כמצלמת מעקב בידיו של האקר. מכשירים אחרים אשר נועדו לשמור על ביטחוננו מגיעים עם סיסמאות מוגדרות מראש, אשר במידה ולא ישונו, ניתן בקלות לאתרן על ידי האקרים בעלי ידע, המנצלים מכשירים אלה לצרכי ריגול ואף גנבת פרטי לקוחות.
כך עשויה להפוך מצלמה שמטרתה להגן, לכלי ריגול ולנשק בידי פושעים שונים.
כיצד ניתן להישמר מפני החדירה לפרטיות האישית והעסקית באמצעות מצלמות אלה ?
• יש לוודא שניתן לשנות את סיסמת ברירת המחדל במצלמה שנרכשה.
• בעת הצורך יש להתקשר ליצרן ולקבל הסבר מדויק לכך.
• לשנות את הסיסמא לאחת חזקה ולעשות זאת דרך קבע.
• להיות ערני, לא ליפול להונאות פישינג בדוא”ל, או לפתוח קבצים בלתי מוכרים.

ניתן להפיץ המאמר (תוך ציון שם הכותב) בכל אמצעי ובלבד שתירשם ההערה: מופץ ברשות ובאדיבות עמותת אשנב : http://eshnav.org.il . כל הזכויות שמורות לטל פבל.